• Andrzejkowe czary mary

     • Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, są wyrazem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. W ten magiczny dzień uczniów przywitała w szkole wróżka, w której postać wcieliła się pani Ilona i zaprosiła do wspólnej zabawy. Wszędzie panowała atmosfera wróżb i magii, a przyczynili się do tego sami uczniowie, którzy przybyli do szkoły w strojach magów, czarodziejów i wróżek. Starsi uczniowie razem ze swoimi wychowawcami przygotowali różnorodne wróżby. Każdy mógł wyczytać z kart, czy z kubeczków, jaka czeka go przyszłość, jak na imię będzie miała przyszła sympatia, jaki zawód zdobędzie w przyszłości. Andrzejkowe czary mary pobudziły wyobraźnię uczniów i pozwoliły przenieść się w świat marzeń i fantazji.

     • Zapraszamy do biblioteki szkolnej!

     • Zachęcamy do wypożyczania nowości wydawniczych.

      Zapraszamy również po ciekawe pozycje w atrakcyjnych cenach na kiermaszu książki.

      Czekamy na Was w bibliotece szkolnej :)

     • Praca domowa nie musi być nudna!

     • Oto jakie modele układu pokarmowego wykonali uczniowie klasy 7. Zainspirowani przez nauczycielkę biologii, panią Urszulę Sobczyk, wykonali modele tego układu z dostępnych w domu materiałów. Brawo dla nich za kreatywność! Narządy tego układu uczniowie opanowali bez problemu. Trzymajcie tak dalej!

     • Teatr, który uczy, bawi i rozwija

     • Tematem spektaklu były przygody kota, który dzięki swojemu sprytowi odmienił życie młodego młynarczyka, wygnanego w świat przez nieczułych braci. Przedstawienie  wzbogacone było o muzykę, śpiew, tańce i zabawy, w których dzieci brały czynny udział. Między innymi pomagały kotu złapać animowanego bażanta, podpowiadały bohaterom, tańczyły. 

      Spektakl przekazywał bardzo ważne wartości, wskazywał zalety przyjaźni, wzmacniał chęć pomocy innym, uczył pokonywania trudności. 

      Wystawienie przedstawienia możliwe było dzięki dofinansowaniu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Drawsku Pomorskim, za co dzieci serdecznie dziękują.

     • Poznajemy Polskę

     • Uczniowie klas I-III w ubiegły piątek uczestniczyli w wycieczce, której dofinansowanie szkoła uzyskała w programie ,,Poznaj Polskę”. To jedyny projekt, który otrzymał akceptację Ministerstwa Edukacji i Nauki w gminie Drawsko. Założeniem projektu jest wsparcie nauczycieli, wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego, poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzacja osiągnięć polskiej nauki. Dzieci rozpoczęły swoją podróż od wizyty w Multimedialnym Muzeum Trzęsacza, gdzie została im przybliżona historia tej miejscowości w sposób wyjątkowo ciekawy - poprzez obraz, dźwięk, światło oraz przystępną narrację. Spacer po Trzęsaczu, pod opieką lokalnego przewodnika zaspokoił ciekawość dzieci, które z zainteresowaniem wysłuchały miejscowych legend i poznały historię ruin kościoła pw. św. Mikołaja. Również wystawa Pomorskich Kolei Wąskotorowych, oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie, gdzie zgromadzono unikatowe parowozy, wagony pasażerskie, towarowe oraz urządzenia służące w pracy polskich kolejarzy, mocno przyciągnęła uwagę dzieci.

     • Goście z Hiszpanii

     • O tym, że nasza klasa języków obcych jest wyjątkowa, wie już każdy uczeń naszej szkoły. W środę przekonali się o tym również nauczyciele z Hiszpanii, którzy zawitali do Drawska za sprawą Programu Erasmus+, realizowanego we współpracy z Zespołem Szkół w Drawsku Pomorskim. Wzięli oni udział w lekcji języka angielskiego w klasie czwartej. Były quizy przy użyciu zainstalowanych w klasie paneli dotykowych, rozmowy w parach z wykorzystaniem zestawów słuchawkowych, piosenki i oczywiście dobra zabawa. Goście odwiedzili także oddziały przedszkolne, gdzie mieli okazję wypróbować „magiczny dywan” i przypomnieć sobie, jak to jest, chociaż na chwilę znowu być dzieckiem.

      Była też chwila na porównanie doświadczeń nauczycieli oraz dyrektorów w zakresie stosowania innowacyjnych metod nauczania i wykorzystania nowoczesnych technologii podczas zajęć lekcyjnych. Miło nam było gościć przedstawicieli zawodu nauczycieli z innego kraju europejskiego i porównać oba systemy oraz porozmawiać o codziennych jasnych i ciemnych stronach zawodu. Dziękujemy!

     • Dzień Pluszowego Misia

     • "Miś jest mały i puchaty,

      Miś jest fajny i kudłaty,

      Miś jest gruby jak ta kula,

      Misia zawsze się przytula"

      Duże, małe, kolorowe, puchate, mięciutkie - pluszowe misie opanowały oddziały przedszkolne. Dzieci miały wiele misiowych atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy oraz misiowe tańce. Na najmłodsze dzieci czekały również misiowe przytulanki zakupione przez rodziców.

     • Tydzień Dobrych Relacji

     • Cały tydzień, bo od 25 do 29 października, wzmacnialiśmy w szkole kontakty rówieśnicze, umiejętność współpracy, kładliśmy nacisk na dobre relacje pomiędzy uczniami.  Każdy dzień  przynosił inną aktywność, zapraszał uczniów do wspólnego działania. Poniedziałek był Dniem Muzyki i na każdej przerwie zaplanowano w tym dniu tańce. Wtorek zamienił się w Dzień Gier Planszowych, podczas przerw chętni uczniowie mogli pograć w planszówki. Środa z kolei zapraszała do zabaw ruchowych, w Dniu Zabawy bawiliśmy się zatem w berka, zespołowe "Kamień, papier, nożyce", "skakaliśmy w sznura". Dniem Pomocy był czwartek, który wspólnie z zaprzyjaźnionymi służbami medycznymi z Powiatowej  Straży Pożarnej, CSWL, 16 WOG i wojsk amerykańskich wykorzystaliśmy na naukę pierwszej pomocy. Ostatni dzień tygodnia nazwaliśmy Dniem Słowa  - uczniowie najstarszych klas wzięli udział w spotkaniu z Policją na temat cyberbezpieczeństwa, czyli dobrych relacji w Internecie,  ich młodsi koledzy z klasy III i IV zwiedzili Zamek  i Centrum Nauki "Cordis" w Świdwinie. 

      To był bardzo aktywny i emocjonujący tydzień. Uczniowie chętnie uczestniczyli w proponowanych działaniach, pomysł zyskał aprobatę i pewnie jeszcze nie raz zostanie powtórzony.

     • Pamiętamy!

     • Tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych nasze przedszkolaki odwiedziły pobliski cmentarz.

      Koniec października i początek listopada to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas oraz czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych i o odpowiednim zachowaniu się na cmentarzu.

      Celem spaceru było zapalenie zniczy i chwila zadumy nad grobami. Przedszkolaki zaobserwowały także, jak wiele starań ludzie wkładają w troskę o groby swoich najbliższych. Wizyta na cmentarzu pokazała niecodzienną u dzieci powagę i zamyślenie.

     • Konkursy SKO

     • SKO, czyli Szkolna Kasa Oszczędności to pierwsze mini konto z książeczką oszczędnościową, na której zapisywane są zgromadzone przez uczniów pieniążki. To system oszczędzania, który uczy dobrych nawyków systematyczności, oszczędności i rozważnego wydawania pieniędzy. SKO to nie tylko zbieranie pieniędzy. Uczniowie uczestniczą w szkole w różnego rodzaju imprezach i akcjach popularyzujących wiedzę ekonomiczną, promujących pozytywne nawyki tj. ekologiczny styl życia, dbanie o środowisko naturalne oraz działalność charytatywną. Biorą także udział w spotkaniach z pracownikami banku, wycieczkach do banku, konkursach uczących oszczędzania i projektach kształtujących pomysłowość i przedsiębiorczość. Członkowie SKO w naszej szkole stanowią liczną grupę uczniów. Dołączyli do niej w październiku uczniowie klasy I, którzy otrzymali swoje pierwsze książeczki SKO podczas pasowania na ucznia. Zgodnie twierdzą, że bardzo przyjemnie jest oszczędzać i powiększać swoją kwotę na książeczce. Na oszczędzanie nigdy nie jest za późno. Chętnych do założenia książeczek prosimy o kontakt z opiekunem SKO w naszej szkole p. Jolantą Szustakiewicz, a wszystkich członków SKO serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w organizowanych konkursach.

     • Fantastyka? Fantastycznie

     • W konkursie czytelniczym o nazwie "Fantastyka? Fantastycznie" zorganizowanym przez drawską bibliotekę wzięli udział także nasi uczniowie. Znajomością literatury fantastycznej znakomicie wykazali się Martyna Smolińska, Mateusz Rutkowski i Wiktor Dźwigał, którzy jako najlepsi w etapie szkolnym, reprezentowali szkołę w etapie gminnym. Zajmując II miejsce ,,wywalczyli” dla szkoły bon o wartości 500 zł na zakup nowych książek do szkolnej biblioteki. Warto czytać? Warto. Wielkie brawa dla nich i … bierzmy z nich przykład.

     • Dzień Białej Laski

     • Hasłem "Ja nie widzę Ciebie, Ty widzisz mnie" opatrzona była akcja społeczna zorganizowana z myślą o niewidomych i słabowidzących. Uczniowie podczas zajęć z pedagogiem próbowali wczuć się w położenie osób z problemami wzrokowymi, uczyli się pisać alfabetem Braille'a, rozmawiali o formach pomocy dla niewidomych z najbliższego otoczenia.

     • Ratujemy planetę z EkoEksperymentarium

     • Nasi uczniowie wiedzą, że ekologia jest bardzo ważna, dlatego uczą się dbania o klimat od najmłodszych lat. Znakomitą pomocą w tym zakresie jest program edukacyjny EkoEksperymentarium, w którym uczestniczą zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Pierwsze spotkanie z dziećmi z Oddziału Przedszkolnego i uczniami klasy I dotyczyło segregacji odpadów oraz "zero west" - ponownego przetwarzania, wykorzystania w inny sposób produkowanych przez nas śmieci. Z pewnością będzie ciąg dalszy, bo program przypadł maluchom do gustu, a ze zdobytej wiedzy na pewno będą korzystać w życiu codziennym.

     • Budki dla owadów

     • Pszczół i owadów zapylających jest coraz mniej. Tylko ratując te bezcenne stworzenia, my - ludzie, mamy szansę przeżyć na Ziemi. Przy naszej szkole zawieszone zostały dwie budki dla owadów, uzyskane od Urzędu Miasta i Gminy w Drawsku Pomorskim. Każdy z nas może pomóc pszczołom i innym owadom znaleźć bezpieczne schronienie. Każda najmniejsza i najprostsza konstrukcja pomoże im przetrwać. My nie pozostaliśmy obojętni. Przyłączysz się?

     • Pierwsza pomoc w pigułce


     • Pomoc przedmedyczna w różnych sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życiu była tematem dzisiejszych warsztatów  zorganizowanych w ramach akcji "Ratujemy, uczymy ratować".  Dzieci zamieniły się w ratowników medycznych i pod czujnym okiem specjalistów wykonywały czynności niezbędne do udzielenia pomocy.  W przygotowanych stacjach uczyły się poprawnej resuscytacji krążeniowo - oddechowej, używania AED, reagowania w przypadku omdlenia, utraty przytomności, zadławienia czy zranienia. Przypomniały sobie również zasady zachowania w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego. W przygotowaniu i właściwym przebiegu ogólnoszkolnej akcji wsparcia nauczycielom udzielili ratownicy medyczni z zaprzyjaźnionych ze szkołą służb - Powiatowej Straży Pożarnej, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, 16 Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Byli z nami również żołnierze wojsk amerykańskich.  Znakomitym podsumowaniem warsztatów były słowa jednego ze specjalistów, który stwierdził, że w przyszłości chciałby być ratowany przez naszych uczniów, czułby się wówczas bezpieczny. Bo przecież "Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci".