Laboratoria przyszłości
W ramach otrzymanych środków finansowych szkoła wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne, które uatrakcyjnią proces zdobywania wiedzy oraz praktycznych umiejętności przez uczniów. Dzięki nim będą mogli się uczyć współpracy zespołowej poprzez kreatywność, interdyscyplinarność i wspólne rozwiązywanie zadań. Jednocześnie będą odkrywać swoje ukryte talenty, rozwijać kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, robotyki, technologii i inżynierii.
W pierwszym etapie tj. do 31.12.2021r. szkoła zakupila m.in. mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami (arduino), aparat fotograficzny z akcesoriami (oświetlenie do realizacji nagrań, gimbal, mikroport do łączności bezprzewodowej, mikrofon kierunkowy), stację lutowniczą z gorącym powietrzem, drukarkę 3D z filamentami.
W kolejnym etapie uzupełniono wyposażenie o roboty edukacyjne z akcesoriami oraz długopisy PEN 3D z akcesoriami. Łącznie wykorzystano kwotę 60 tysięcy złotych.
Dzień Edukacji Narodowej
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Szkolne Koło Filmowe przeprowadziło wywiad z nauczycielami, pracownikami szkoły oraz uczniami. Zachęcamy do obejrzenia efektu pracy Koła Filmowego na facebooku szkoły.
Link do filmu: https://fb.watch/vlb-zU8HyZ/
Szkolne Koło Filmowe ruszyło z impetem
Szkolne Koło Filmowe z pełnym zaangażowaniem już wzięło się do pracy. Sprzęt sprawdzony, plan na nadchodzący rok 2024/2025 gotowy. A więc ruszamy do pracy! Efekty będą już wkrótce widoczne.
Wielkanoc tuż, tuż...
A może by tak wydrukować zająca? Albo inną piękną ozdobę do dekoracji szkoły i domu? Wielkanoc już za pasem. Na szczęście z drukarką 3D wszystko jest możliwe, o czym przekonaliśmy się już niejednokrotnie!
Kulisy powstawania filmu o odnawialnych źródłach energii
Szkolne Koło Filmowe w akcji. Praca nad filmem o odnawialnych źródłach energii idzie pełną parą. Nie zapominamy przy tym o pozytywnej energii i dawce dobrego humoru.
Zabawki nie tylko dla małych ;)
Jeśli ktoś twierdzi, że zabawki są tylko dla małych dzieci, to śmiało możemy stwierdzić, że jest w błędzie. Zabawki z drukarki 3D sprawiły niemałą frajdę starszym uczniom, radochę mieli również nauczyciele, którzy przekonali się, z jaką precyzją powstają zabawki w druku 3D.
3
Wszystkim Kobietom najserdeczniejsze życzenia!
Kolejna produkcja naszego Koła Filmowego. Chłopcy złożyli życzenia wszystkim Kobietom z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet:
Rozwijamy nasze pasje!
Zaangażowanie we własny rozwój jest bardzo ważne. Dlatego mocno wspieramy naszych uczniów i cieszymy się, kiedy ich zainteresowania przeradzają się w pasję. Gratulujemy podejmowania wyzwań i doskonalenia swoich umiejętności w zakresie fotografowania i filmowania.
Projektowanie z drukarką 3D
Bardzo ważne jest właściwe zaprojektowanie przedmiotu, który chcemy wydrukować. Trzeba zabezpieczyć filamenty na projekt. Uczniowie klasy V i VI mieli okazję stworzyć własny, niepowtarzalny kubek.
Pierwszy samodzielny film od A do Z :)
Dzisiaj przedstawiamy już samodzielnie wykonany i zmontowany przez uczniów klasy VI film zapowiadający bal karnawałowy.
Operator kamery: Paweł Dorawa
Montaż: Tadeusz Dorawa
Dźwięk: Michał Wyszyński
Konferansjerzy: Kuba i Dominik
https://www.facebook.com/watch/?v=770788738417287
Drukarka 3D w świątecznym wydaniu
Druk 3D stanowi jedną z nowinek cieszących się rosnącą popularnością. Nasi uczniowie stawiają swoje pierwsze kroki w używaniu tej technologii podczas zajęć. Na drukarkach 3D można wyczarować m.in. świąteczne cuda, które będą piękną ozdobą w domu.
Szkolne Koło Filmowe rozpoczyna swoją przygodę w studiu filmowym
W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2023/2024 Szkolne Koło Filmowe zaczęło stawiać pierwsze kroki w obsłudze sprzętu. Mamy nadzieję, że sprintem ruszymy do produkcji filmów.
Nasi uczniowie w projekcie Liga Robotów
Nasi uczniowie rozpoczęli przygodę z Ligą Robotów.
Liga Robotów jest projektem realizowanym w ramach największego rządowego programu edukacyjno-technologicznego - Laboratoria Przyszłości, prowadzonym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z partnerami. Dzięki tej wyjątkowej – nie tylko w skali krajowej, ale i międzynarodowej – inwestycji w edukację, szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły artystyczne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt o wartości ponad 1 mld zł.
Idea Ligi Robotów została oparta na tzw. kierunkach STEAM (ang. science, technology, engineering, art, mathematics), które zakładają łączenie i przenikanie się najnowszych osiągnięć nauki, inżynierii, technologii, a także sztuki i matematyki. Edukacja oparta o kierunki STEAM, a realizowana w ramach Ligi Robotów, ma wspierać rozwój takich kompetencji przyszłości, jak: kooperacja, kreatywność, krytyczne myślenie i komunikacja. Promowanie robotyki i nowoczesnych technologii w formie twórczych wyzwań i nauki przez zabawę, pozwala na wszechstronny rozwój uczniów i ich talentów.
Celem projektu skierowanego do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych jest promowanie robotyki i nowoczesnych technologii oraz wspieranie kompetencji przyszłości. Realizowany ogólnopolski turniej robotyczny ma ułatwiać dostęp do nowych technologii i rozwiązań, wyrównywać szanse edukacyjne, a także wspierać kreatywność.
Zadaniem szkolnej drużyny robotycznej będzie zaprojektowanie, skonstruowanie i zaprogramowanie robota niezbędnego do wykonania misji znajdującej się na macie turniejowej. Etapy powstawania robota i sposoby rozwiązywania problemu badawczego uczestnicy będą dokumentować.
Robotyczne drużyny zmierzą się podczas Regionalnych Turniejów Ligi Robotów, a najlepsze maksymalnie 32 zespoły w Polsce zawalczą o tytuł Mistrza Ligi Robotów w Ogólnopolskim Finale Ligi Robotów.
Trzymamy kciuki za naszą drużynę!
"Szkolne Koło Filmowe w praktyce"
Pani Kasia i pani Ilonka wraz z grupą uczniów z klasy VI biorą udział w kursie Pana Belfra "Szkolne Koło Filmowe w praktyce". Wspólnie, ale też indywidualnie poznają tajniki tworzenia filmów i rozwijają umiejętności w tej dziedzinie. Kurs jest tak zaprojektowany, że wprowadza stopniowo w tematykę filmową. Najpierw kursanci zapoznają się ze sprzętem - aparaty, kamery, obiektywy, mikrofony, lampy, akcesoria filmowe. W jaki sposób nagrywać dźwięk oraz jak obsługiwać aparat, dlaczego światło w filmie jest ważne? Kurs odpowiada na te wszystkie pytania i wiele więcej! A to jeszcze nie koniec: scenariusz, produkcja filmowa, sztuka operatorska, no i montaż filmu.
Mamy nadzieję, że po zakończeniu kursu każdy z uczestników będzie mógł pochwalić się biegłością w sztuce filmowej.
Mobilne Laboratorium Przyszłości
Tym razem na nasze zaproszenie odpowiedziało Mobilne Laboratorium Przyszłości. W ramach podpisanego porozumienia z Instytutem Badań Edukacyjnych w Warszawie zostały przygotowane przez Edukatorów IBE dla uczniów klas IV-V warsztaty z nowymi technologiami. To tylko początek tego co czeka naszych uczniów w ramach już funkcjonującego programu przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech.
Edukatorzy z Mobilnych Laboratoriów Przyszłości zaprezentowali m.in. działanie drukarki 3D. Uczniowie mogli na własne oczy przekonać się w jaki sposób przy pomocy nowoczesnych technologii powstaje... breloczek do kluczy. Za pomocą długopisów 3D mogli stworzyć w grupach wielowarstwową pracę, która walczyła z pozostałymi o miano najwyższej. Zwycięska drużyna otrzymała "wydrukowane" zakładki do książek. Uczniowie mieli dużo frajdy z przeprowadzonych zajęć.
https://www.facebook.com/watch/?v=150110767956888
6
Wyposażenie laboratorium
brak danych