Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo
Projekt „Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo” to ogólnopolski projekt edukacyjny, którego ideą jest łączenie szkół, dla których zachowanie równowagi między światem cyfrowym i analogowym jest wartością oraz umożliwienie wymiany dobrych praktyk między szkołami i innymi instytucjami. Udział w projekcie podnosi świadomość o bezpiecznym i higienicznym korzystaniu z technologii informacyjno-komunikacyjnych, wspiera szkoły w procesie tworzenia szkolnej profilaktyki e-uzależnień, przestrzeni relacji oraz bogatej alternatywy dla świata cyfrowego. Działania podejmowane w projekcie promują inicjatywy podkreślające ważność relacji osobistych w świecie cyfrowym, wzbudzają wśród uczniów, rodziców i nauczycieli występowanie zachowań prospołecznych oraz wspierają uczniów w ich rozwoju i przygotowaniu do wyzwań współczesnego świata. Projekt "Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo" został wprowadzony w odpowiedzi na aktualne wyzwania społeczne związane z korzystaniem z technologii w środowisku edukacyjnym. Jego główne cele obejmują równoważenie między światem cyfrowym a analogowym, wspieranie zdrowia psychicznego uczniów oraz podniesienie świadomości dotyczącej bezpiecznego i higienicznego korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Mielenku Drawskim uczestniczy w programie od 2021 roku. Wcześniej uczniowie brali udział w badaniu Fundacji Dbam o Mój Zasięg "Młodzi cyfrowi". Każdego roku proponujemy uczniom aktywności, które wspierają ich w zachowaniu równowagi i harmonii życiowej.
Warsztaty z fundacją Dbam o Mój Zasięg
Fundacja Dbam o Mój Zasięg zagościła w gminnych szkołach. Na naszą prośbę o organizację dla uczniów warsztatów odpowiedziała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i zaprosiła do wszystkich szkół z naszego terenu profilaktyków fundacji. Panie przypomniały uczniom czym jest fonoholizm i omówiły zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Zachęcały, żeby dbać o higienę cyfrową i spędzać jak najwięcej czasu offline, a przy okazji nawiązywać relacje z bliskimi i cieszyć się wspólnie spędzanym czasem.
5
Tydzień Bezpiecznego Internetu
Deepfake, fakenews, phishing, cyberbullying... to niektóre z haseł, które zgłębialiśmy podczas Tygodnia Bezpiecznego Internetu. Wydaje się, że temat młodzieży bliski i dość dobrze znany, wszak sporo uczniów przyznaje, że spędza w sieci wiele godzin dziennie. Czy jednak są tam bezpieczni? Robimy wszystko, żeby tak właśnie było. I mamy nadzieję, że nauka nie idzie w las.
Webinary dla Rodziców i Nauczycieli
Fundacja w każdym roku szkolnym oferuje serię webinarów skierowanych do rodziców i nauczycieli, aby podnieść ich świadomość na temat higieny cyfrowej, zdrowia psychicznego młodzieży oraz zagrożeń związanych z e-uzależnieniami. Tematy obejmują m.in. właściwe dbanie o higienę cyfrową, rozpoznawanie symptomów e-uzależnień oraz zrozumienie wpływu technologii na zdrowie psychiczne.
Proponujemy rodzicom, którzy nie mogli uczestniczyć w webinarach w czasie rzeczywistym, aby obejrzeli nagrania. A tematy są bardzo ważne.
-
dostęp do spotkania pt. "Jak nie być frajerem w świecie cyfrowym" na fundacyjnym kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=GnqniDq9GOg
-
link do nagranego webinaru, który poprowadził dr Wojciech Glac pt.: „Są więzy i więzi. O neuronalnych węzłach miłości": https://youtu.be/bkPFcuLVzqg
-
link do 10 krótkich filmów o tym, jak działa nasz mózg w świecie nowych technologii: https://www.youtube.com/@EssawGdyni/videos
-
WspółpracujMY
Konkurs "WspółpracujMY" okazał się sukcesem, zrzeszając uczniów w projekcie klasowym. Inicjatywa ta nie tylko promowała współpracę i umiejętności pracy zespołowej, ale także rozwijała kreatywność.
Tydzień Dobrych Relacji
W ramach programu "Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo" po raz kolejny odbył się "Tydzień Dobrych Relacji", skupiający się na budowaniu pozytywnych więzi między uczniami. Zabawy ruchowe, gry integracyjne, planszówki, tańce uatrakcyjniły szare listopadowe dni i ociepliły atmosferę w szkole, a przy okazji przyczyniły się do rozwoju umiejętności społecznych uczniów.
- 30