• Z wizytą na ZUT-cie

• Biometan, biodisel z mikroglonów czy fotobioreaktor to nowe pojęcia, z którymi zapoznali się nasi uczniowie. Mieli oni okazję uczestniczyć w spotkaniu na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, poświęconym tematyce biomasy, biogazu oraz działaniu pompy ciepła. Podczas spotkania wykładowcy omówili zasoby biomasy, procesy produkcji biogazu oraz wykorzystanie tej formy energii w różnych sektorach. Przedstawiono także najnowsze badania nad efektywnością biogazu jako alternatywnej formy paliwa. Ważnym elementem prezentacji był również temat działania pomp ciepła oraz ich roli w efektywnym wykorzystaniu energii odnawialnej. Omówiono zasady działania pomp ciepła, ich zastosowania w ogrzewaniu budynków oraz korzyści ekologiczne wynikające z ich użytkowania. Spotkanie było doskonałą okazją do obserwacji doświadczeń z wykorzystaniem wodoru oraz energii mechanicznej.

Podsumowując, spotkanie na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie w ramach realizacji projektu „Dbam o zielone” było inspirującą i pouczającą lekcją na temat wykorzystania biomasy, biogazu oraz pompy ciepła w kontekście zrównoważonego rozwoju. Dziękujemy Burmistrzowi Drawska Pomorskiego za pomoc w organizacji spotkania.

• Wiemy, jak ratować życie!

• Nasi uczniowie ćwiczyli pod czujnym okiem specjalistów z zaprzyjaźnionych ze szkołą instytucji - Straży Pożarnej, 16 Wog - u, CSB, Policji. Każde dziecko mogło spróbować swoich sił i wykonać resuscytację krążeniowo - oddechową, założyć opatrunek "zranionemu" koledze, porozmawiać o bezpiecznym dla zdrowia zachowaniu podczas klęski żywiołowej.

Zaangażowanie uczniów było bardzo duże, otrzymali wiele pochwał od ćwiczących z nimi ratowników. I dobrze, bo w przyszłości niejedno życie może spocząć w ich rękach.