• Żywa lekcja historii – spotkanie z Sybirakiem

          •  

            „(…)A myśmy szli i szli dziesiątkowani Przez tajgę stepy plątaniną dróg A myśmy szli i szli niepokonani(…)”.

            ( fragment „Hymnu Sybiraków”)

             

            22 września 2022 roku w naszej szkole mieliśmy zaszczyt gościć pana Kazimierza Sochę, który jest członkiem Związku Sybiraka Koła Terenowego w Drawsku Pomorskim.

            Pan Kazimierz to człowiek historia. Już sam rok urodzenia – 1931 wzbudza ogromny szacunek.

            Klasa ósma miała okazję posłuchać o przeżyciach związanych z zsyłką na Syberię oraz o samym pobycie na „nieludzkiej ziemi”. Nasz gość opowiadał o tułaczce, której doświadczył jako 9 letni chłopiec wraz ze swoją rodziną poza granicami państwa polskiego w czasie II wojny światowej. Przybliżył trudy dnia codziennego oraz ogromną wiarę w to, że ten ciężki czas się skończy. Do Ojczyzny powrócił jako prawie 15 letni chłopiec.

            Nie obyło się bez łez wzruszenia.

            Uczniowie podziękowali za te kilkanaście minut osobistej i bardzo poruszającej historii, natomiast pan Kazimierz obiecał przyjechać do nas raz jeszcze – jeśli tylko zdrowie Mu pozwoli.

             

            „(…) I myśmy szli i szli dziesiątkowani Choć zdradą pragnął nas podzielić wróg I przez Ludową przeszliśmy niepokonani Aż Wolną Polskę raczył wrócić Bóg(…)”.

          • Komunikat Burmistrza Drawska Pomorskiego

          • W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami

            dotyczącymi zawieszenia zajęć z powodu braku środków na ogrzewanie

            placówki, Burmistrz Drawska Pomorskiego informuje, że w budżecie

            gminy zabezpieczone są odpowiednie środki finansowe na

            realizację zobowiązań dotyczących ogrzewania, dlatego nie planuje się

            przejścia w tryb nauki zdalnej.

          • Wszystkie śmieci są nasze! - czyli akcja Sprzątania Świata

          • Nasza szkoła wzięła udział w kolejnej już 29 akcji ,,Sprzątanie Świata – Polska 2022” pod hasłem "Wszystkie śmieci są nasze!”. Pomocy udzielił szkole Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Drawsku Pom., który dostarczył jednorazowe rękawiczki oraz worki. Oczyszczono ze śmieci m.in. polną drogę Mielenko – Dzikowo, drogi Mielenko – Gudowo (do mostu) i Mielenko – Mielenko Kolonia oraz teren wokół szkoły i boiska wiejskiego. Akcji towarzyszyły również przedsięwzięcia szkolne takie jak: pogadanki z wychowawcami i udział w konkursach, mających na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska jest poza zbiórką śmieci, zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami. Szczególnym przedsięwzięciem cieszyła się akcja "Cebulka dla naszej Ziemi”. Uczniowie licznie się do niej włączyli przynosząc cebulki kwiatowe i obsadzając nimi teren szkoły. Efekt tej pracy widoczny będzie wiosną.

            Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tegoroczną akcję!

          • Polsko - niemieckie spotkanie młodzieży

          • Dzieci z naszej szkoły wzięły udział w polsko-niemieckim spotkaniu młodzieży w niemieckiej gminie Schorfheide. Spotkanie młodzieży było kolejnym projektem realizowanym w ramach współpracy gmin Drawsko Pomorskie i Schorfheide dofinansowanym z Funduszu Małych Projektów INTERREG V A Euroregionu Pomerania. Patronat nad realizacją projektu z ramienia Urzędu Miejskiego w Drawsku Pomorskim sprawuje Pani Kamila Marczewska-Cygan, której dziękujemy za wysoki poziom organizacji wyjazdu uczniów naszej szkoły.

            Podczas kilkudniowego pobytu dzieci wzięły udział w ciekawych warsztatach i wycieczkach, których głównym celem była integracja, przełamywanie barier językowych oraz wspólna zabawa. Dzięki interesującym zajęciom niektóre z nich odkryły pasje muzyczne, które być może będą rozwijać w przyszłości. Uczniowie wrócili zadowoleni, gotowi na nowe wyzwania, bogatsi o nowe znajomości i przyjaźnie. 

          • Stypendium Burmistrza Drawska Pomorskiego

          •  

            Informacja o terminie składania wniosków o przyznanie stypendium

            Burmistrza Drawska Pomorskiego za szczególne wyniki

            w nauce oraz osiągnięcia artystyczne i sportowe

            za rok szkolny 2021/2022.

            Urząd Miejski w Drawsku Pomorskim informuje o możliwości składania wniosków o przyznanie stypendium Burmistrza Drawska Pomorskiego za szczególne wyniki w nauce oraz osiągnięcia artystyczne i sportowe za rok szkolny 2021/2022.

            Wnioski o przyznanie stypendium za rok szkolny 2021/2022 należy składać w terminie od dnia 15 do dnia 30 września 2022r.

            Druki wniosków można pobrać w Urzędzie Miejskim w Drawsku Pomorskim, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 41 (parter, pok. 117- Informacja).

            W załączeniu do pobrania: 1. uchwała Nr XIII/102/2019 Rady Miejskiej w Drawsku Pomorskim z dnia 29 sierpnia 2019 roku w sprawie zasad i warunków udzielania stypendium Burmistrza Drawska Pomorskiego, 2. wniosek o stypendium Burmistrza Drawska Pomorskiego.


            WSZYSTKICH UBIEGAJĄCYCH SIĘ O STYPENDIUM SZKOLNE PROSI SIĘ O SKŁADANIE KOMPLETNYCH WNIOSKÓW

            (wnioski niekompletne lub złożone po terminie nie będą rozpatrywane).


            Wniosek.pdf

            Uchwala_XIII_102_2019_(1).pdf

          • Akcja Sprzątania Świata już tuż, tuż...

          • 16 września nasza szkoła włącza się do ogólnopolskiej akcji Sprzątania Świata. Będziemy sprzątać tereny wokół szkoły. Jednocześnie zachęcamy do udziału w przedsięwzięciu szkolnym ,,Cebulka dla naszej Ziemi". Przynosząc jedną cebulkę kwiatową np. krokusa, tulipana przyczynimy się do ukwiecenia terenu naszej szkoły.

          • Bezpieczeństwo to podstawa

          • Już drugiego dnia nauki najmłodsi uczniowie i przedszkolaki gościli funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Drawsku Pomorskim. Policjanci podczas zajęć opowiedzieli o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, przypomnieli, jak należy zachowywać się w czasie jazdy autobusem i powrotu do domu. Dzięki takim spotkaniom mamy pewność, że nasze maluchy całe i zdrowe dotrą po lekcjach do rodziców.

          • Witajcie w szkole!

          • Długo wyczekiwane wakacje minęły, zostały piękne wspomnienia. Słoneczna pogoda sprzyjała wypoczynkowi, który gromadził nowe pokłady energii i siły do nauki oraz pracy.  

            W dniu 01.09.2022r. w naszej szkole rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Po uroczystym spotkaniu na hali odbyły się spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych.

            Nowy rok szkolny będzie to czas niełatwy, czas wielu wyzwań, którym mamy nadzieję przy owocnej współpracy wszystkich uczniów i rodziców – uda się sprostać. Wszystkim uczniom, a szczególnie tym, którzy dzisiaj rozpoczynają przygodę z nauką, życzymy powodzenia, sukcesów, pozytywnej energii oraz nowych umiejętności. Naszym najmłodszym przedszkolakom życzymy radości z odkrywania świata, wesołych zabaw i wielu kolegów i koleżanek! Niech szkoła będzie dla Was Wszystkich miejscem wszechstronnego rozwoju, źródłem wiedzy oraz przyjaznym i bezpiecznym środowiskiem.

            Powodzenia w nowym roku szkolnym 2022/2023!

          • Inauguracja roku szkolnego 2022/23

          • Uroczysta inauguracja roku szkolnego odbędzie się 01.09.2022 r. o godz. 08.00 w hali gimnastycznej

            Dowóz dzieci i uczniów wg rozkładu jazdy PKS Złocieniec z roku ubiegłego ( zakładka na stronie szkoły ,,Rodzice i uczniowie")

            Odjazd dla wszystkich uczniów i dzieci o godzinie 10.00.

            Prosimy  dzieci i uczniów z Ziemska o 10 min wcześniejsze oczekiwanie na przystanku w związku ze zmianą dojazdu do szkoły.

          • Laboratoria Przyszłości

          • Zakończyliśmy zakupy środków dydaktycznych w ramach otrzymanych
            środków finansowych
            w programie ministerialnym Laboratoria Przyszłości.

            W ramach otrzymanych środków finansowych szkoła wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne, które uatrakcyjnią proces zdobywania wiedzy oraz  praktycznych umiejętności przez uczniów. Dzięki nim będą mogli się uczyć współpracy zespołowej poprzez kreatywność, interdyscyplinarność i wspólne rozwiązywanie zadań. Jednocześnie będą odkrywać swoje ukryte talenty, rozwijać kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, robotyki, technologii i inżynierii.

            W pierwszym etapie tj. do 31.12.2021r. szkoła zakupila m.in. mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami (arduino), aparat fotograficzny z akcesoriami (oświetlenie do realizacji nagrań, gimbal, mikroport do łączności bezprzewodowej, mikrofon kierunkowy), stację lutowniczą z gorącym powietrzem, drukarkę 3D z filamentami.

            W kolejnym etapie uzupełniono wyposażenie o roboty edukacyjne z akcesoriami oraz długopisy PEN 3D z akcesoriami. Łącznie wykorzystano kwotę 60 tysięcy złotych.

          • "Dziękujemy za piękną podróż" - czyli zakończenie roku szkolnego 2021/2022

          • Dotarliśmy do końca roku szkolnego. Pracowaliśmy wytrwale, zarówno Wy Rodzice, jak i my nauczyciele, ale przede wszystkim Wy, nasi wspaniali Uczniowie i Wychowankowie. Zaangażowaniem, determinacją i konsekwencją pokonaliśmy przeciwności i możemy z dumą mówić, że ten rok szkolny skończył się dla nas pełnią satysfakcji z osiągniętych wyników.

          • Projekt POMORZE ZACHODNIE – WSPARCIE PSYCHOLOGICZNO–PEDAGOGICZNE

          • Gmina Drawsko Pomorskie otrzymała w ramach projektu POMORZE ZACHODNIE – WSPARCIE PSYCHOLOGICZNO–PEDAGOGICZNE dofinansowanie na realizację dodatkowych zajęć we wszystkich szkołach podstawowych dla których jest organem prowadzącym. Wartość projektu wynosi 124.000,00zł z czego 117.936,00zł to pozyskane środki zewnętrzne. Celem realizacji projektu jest wsparcie psychologiczno-pedagogiczne o charakterze doraźnej odpowiedzi na sytuację zdrowotną spowodowaną COVID-19.

            Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Mielenku Drawskim realizowała dla uczniów zajęcia dodatkowe wspierające ich wiedzę i umiejętności przedmiotowe, rozwijających zainteresowania i uzdolnienia oraz pogłębiających wiedzę o umiejętności uczenia się. Zajęcia prowadzone były metodami aktywizującymi, rozwijającymi koncentrację uwagi, spostrzegawczość, kreatywność, opierały się na grach i zabawach edukacyjnych, scenkach darmowych i sytuacyjnych. Uczniowie podczas zajęć językowych ćwiczyli logiczne myślenie rozwiązując quizowe zagadki „Brain Teasers” w języku angielskim, korzystając z nowoczesnych rozwiązań pracowni językowej, jakimi są pulpity dotykowe, prowadzili rozmowy w parach z wykorzystaniem zestawów słuchawkowych, śpiewali piosenki, wykonywali interaktywne zadania. W trakcie zajęć rozwijających uzdolnienia humanistyczne dzieci bawiły się językiem polskim, odgrywały role, ćwiczyły intonację i akcentowanie wyrazów. Celem zajęć specjalistycznych było przede wszystkim wyrównanie braków powstałych podczas pandemii. Efektem pracy po realizacji zajęć rozwijających umiejętności uczenia się było określenie stylu uczenia się każdego z uczniów, dobranie technik i metod przyswajania wiedzy do preferencji, wskazanie sposobów na szybkie i łatwe zapamiętywanie. Wszystkie prowadzone zajęcia projektowe przyczyniły się także do pełniejszego rozwoju społecznego uczniów, ich umiejętności współdziałania i zdolności komunikacyjnych.

          • "Otwórz się na pomoc - przemoc"

          • Witamy w projekcie! Tym razem wspólnie poruszamy ważną kwestię

            przeciwdziałania przemocy wśród dzieci i młodzieży.

            Połowa nastolatków doświadcza przemocy rówieśniczej.

            Zjawisko przemocy objawia się w różnych postaciach. Może być to

            przemoc fizyczna, psychiczna, ekonomiczna, seksualna. Może zachodzić w

            domu, na ulicy lub w szkole wśród rówieśników.

            Przemoc to wciąż temat TABU wśród ofiar. Chcemy głośno o tym

            mówić, aby zwrócić uwagę mieszkańców gmin, miast, rodziców,

            nauczycieli i dzieci, na to zjawisko i mu przeciwdziałać.

            Projekt iDOC Otwórz się na pomoc, opiera się na nieliniowej

            narracji, immersji i interakcji. W przypadku stworzonej przez nas

            opowieści, od użytkownika wymagana jest akcja (tak samo jak w grze).

            Od decyzji użytkownika zależy to, jak potoczy się historia, a

            możliwe są aż cztery zakończenia. Film staje się więc grą, w

            której użytkownik dokonuje wyborów w temacie przemocy rówieśniczej.

            Głównym założeniem projektu jest profilaktyka oraz edukacja

            młodzieży, a także przeciwdziałanie problemowi przemocy

            rówieśniczej.

            Scenariusz projektu został opracowany we współpracy z Mają Pisarek

            – psycholog dziecięcą oraz terapeutką. Projekt jest narzędziem

            edukacyjnym, które z powodzeniem może być wykorzystywane w gminach i

            w szkołach np. podczas lekcji wychowawczej.

             

            WERSJA POLSKA

            https://gk24.pl/drawsko-pomorskie-otworz-sie-na-pomoc-przemoc/re

             

            WERSJA UKRAIŃSKA

            https://gk24.pl/drawsko-pomorskie-otworz-sie-na-pomoc-przemoc-ua/re

             

          • Z Janem Pawłem II w trzecie tysiąclecie - konkurs międzyszkolny

          • W dniu 8.czerwca w Szkole Podstawowej w Nętnie odbyła się impreza sportowa i konkurs wiedzy o Janie Pawle II. W konkursie plastycznym wyróżnienie zdobył Jędrzej Plichta z klasy pierwszej. W konkursie wiedzy III miejsce indywidualnie zdobył Mateusz Rutkowski z klasy VII. W grze terenowej nasza szkoła zajęła II miejsce.

          • Szczepienia przeciw chorobom zakaźnym – materiały informacyjne GIS

          • Główny Inspektorat Sanitarny, działając na rzecz zwiększenia stanu zaszczepienia dzieci i młodzieży przeciw chorobom zakaźnym, przygotował ulotki dotyczące tej tematyki.

            Materiały dostępne są na naszej stronie internetowej: http://www.kuratorium.szczecin.pl/kuratorium/aktualnosci/szczepienia-przeciw-chorobom-zakaznym-materialy-informacyjne-gis/

            Materiały zostały przygotowane w języku polskim i ukraińskim. Ulotki dotyczą m. in. chorób zakaźnych, o których mowa w rozporządzeniu z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie metody zapobiegania zakażeniu lub chorobie zakaźnej stanowiącej szczególne zagrożenie dla zdrowia publicznego w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

            Ulotki będą także dystrybuowane przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej podczas prowadzenia akcyjnych działań edukacyjnych, w tym m. in. podczas regionalnych i lokalnych imprez okolicznościowych, festynów, czy zbliżających się wakacji.

            To dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa.

            W załączniku znajdują się materiały przygotowane przez Główny Inspektorat Sanitarny.

          • Karta Rowerowa

          •  

            Plakat Chłopiec na rowerze wektor • Pixers® - Żyjemy by zmieniać

            Karta Rowerowa w Szkole Podstawowej
            w Mielenku Drawskim

            W roku szkolnym 2021/2022   dodatkowy egzamin na kartę rowerową zostanie przeprowadzony
            15 czerwca i 20 czerwca.

            Do egzaminu mogą przystąpić uczniowie, którzy ukończyli 10 rok życia oraz ci, którzy nie zdali egzaminu w poprzednich latach.

            Egzamin jest podzielony na dwa etapy:

            1. Etap- część teoretyczna

            Egzamin teoretyczny – 15 czerwca o 8.45 na hali sportowej

            przeprowadzany będzie w formie testu składającego się z 25 pytań. Czas trwania to 35 minut.

            Wymagane wiadomości:

            • przepisy ruchu drogowego obowiązujące pieszych,
            • przepisy ruchu drogowego obowiązujące rowerzystów,
            • zasady pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach,
            • znaki ostrzegawcze i zakazu, znaki nakazu, informacyjne, poziome i tabliczki do znaków,
            • pierwsza pomoc.

            Wynik części teoretycznej egzaminu dla uczniów szkoły podstawowej uznaje się za pozytywny, jeżeli osoba zdająca egzamin uzyskała, co najmniej 80% czyli 20 punktów możliwych do uzyskania. Warunkiem przystąpienia do części praktycznej egzaminu jest uzyskanie pozytywnego wyniku z części teoretycznej egzaminu.

            2. Etap - część praktyczna

            Egzamin praktyczny – 20 czerwca o 8.00 na hali sportowej

            Zdanie egzaminu praktycznego obejmuje:

             

            • przygotowanie do jazdy i ruszanie z miejsca na płaskim terenie,
            • ruszania z miejsca,
            • wolnej jazdy po linii prostej,
            • manewru skręcania w lewo lub w prawo,
            • slalomu lub „ósemki”,
            • zatrzymywania się w ustalonym miejscu,
            • manewru omijania, wyprzedzania, wymijania, włączania się do ruchu, zawracania.

            Wynik części praktycznej egzaminu dla uczniów szkoły podstawowej uznaje się za pozytywny, jeżeli osoba zdająca egzamin prawidłowo wykonała, co najmniej 90% manewrów i nie stwarza zagrożenia dla ruchu drogowego. Czas trwania to 10 minut.

            Do przygotowania się do egzaminu lub powtórzenia wiadomości z karty rowerowej polecam

            stronę internetową:    www.brd.edu.pl